Etiketler

Benzer Yazılar

Paylas

Trip-Hop

genre_overview_triphop1Trip hop, 1990’lı yılların başında özellikle Bristol olmak üzere United Kingdom (Birleşik Krallık)’da ortaya çıkmıştır. Trip hop, downtempo bir elektronik müzik türüdür. Acid-house sonrası müzikten türemiş olan trip hop ilk olarak İngiliz müzik medyası tarafından jazz, funk, soul niteliklerine sahip deneysel breakbeat parçalarını tanımlamak için kullanılmıştır. İlk olarak Mixmag adında ki İngiliz dans müziği gazetesi tarafından tarif edildiği bilinen trip hop’un, elektronik müziğin ve hip hop’un kökenleri ayırt edilemeyecek kadar özgün bir karışımı olduğu söylenmektedir.

Trip hop, bir çok özelliğini R&B, dub, house, dancehall ve reggae’den alır. Ambient müzikte bulunan bazı unsurları da içermekte ve bateri kullanımını hip hop’dan almaktadır.

Trip hop, son derece doğal ve deneysel olabilmekle birlikte, kışkırtıcı kimi zaman ruhunuzu karartacak kadar ağır, kimi zaman da tüy gibi hissetmenizi sağlayacak kadar hafif, çekici, derin ve duygusal bir müzik türüdür. Temposu yavaştır( Genellikle 120 vuruştan yani 120 bpm’den azdır). Piyano, kontrbas, saksafon, trompet gibi enstrümanların kullanılması ve vurucu kadın vokaller bu türün neredeyse kaçınılmaz parçalarındandır. Medya arşivlerinden eski politik konuşmalar, radyo yayınları ya da film örnekleri (sample) kullanmak da sık rastlanan bir durumdur.

1990’lı yılların ortalarında büyük başarıya ulaşan trip hop’un önde gelen isimleri Massive Attack, Portishead, Tricky’dir. Trip hop müzik türünü daha önce denemediyseniz ve ilgileniyorsanız türün klasikleri olan bu isimlerle başlamanızı tavsiye ederim.

Örneğin: http://www.youtube.com/watch?v=w3mn7EC-skg&feature=player_detailpage (Massive Attack’ın “Mezzanine” albümünden)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=WUlr_E1Xy2I (Portishead’ın ilk albümü olan “Dummy” albümünden)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=q3jTsm1p4kU (Tricky’nin ilk solo albümü olan “Maxinquaye” albümünden)