Etiketler

Benzer Yazılar

Paylas

Sweep Picking

Nedir? 

Sweep Picking, gitar klavyesinde ve penalamada hakimiyet sağlandıktan sonra sıkça kullanılan bir tekniktir. Kısaca telleri yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı süpürme hareketidir. Uzaktan bakıldığında basit bir yukarı ve aşağı hareketi gibi görünse de aslında çok çaba gerektiren bir tekniktir. İki elin birbiriyle uyumu mükemmel olmalıdır. Yeni başlayan bir çok gitarist için başta fazla merak uyandıran bir tekniktir.

Bu teknik genellikle arpejlerde kullanılır. Klasik müzikte yaylı çalgılarda kullanılmış arpejlerin gitarda icrası için rock gitaristleri tarafından veya bazı jazz gitaristleri tarafından kullanılarak oluşturulmuş bir tekniktir.

Neo – Classical Metal, Speed Metal ve zaman zaman Power Metal soloları başta olmak üzere bir çok müzik tarzında bu tekniği mutlaka duyarsınız. Malmsteen, Jason Becker, Jeff Loomis ve John Petrucci Sweep Picking ‘i sıkça kullanan gitaristlerden bazılarıdır.

Nasıl Yapılır?

Sweep yaparken aşağı doğru süpürme hareketinde penanın tellere takılıp işi zorlaştırmaması için penanın ucu biraz yukarı, yukarı doğru süpürme hareketinde de yine biraz aşağı bakmalıdır. Bu penanın tellere takılmasını engeller. Notaların teker teker duyulabilmesi için sol elle susturma hareketi yapılır. Kolay bir teknik değildir bu nedenle sabırla, düzenli ve sık çalışılması gerekir. Her zor teknikte olduğu gibi bu tekniği de çalışırken çok düşük hızla başlanmalıdır. Alıştırmaları düzgün yaptıktan sonra hız zaten artar.

Sadece Distortion ile değil Clean tonla da kullanılır. Yalnız, Distortion kullanımı arpejlerin temiz duyulmasını ve hızlı çalınmasını zorlaştırır.

Püf Noktalar

* Sweep Picking çalışmaya başlarken çok hızlı çalışmaya başlamak kesinlikle yanlıştır. Önemli olan yavaş bir şekilde başlamak ve temiz ses elde etmektir. Eğer Sweep Picking çalışıyorsanız yanlış veya eksik sesler çıkıyorsa, çaldığınız bölüm kulağa akıcı gelmiyorsa ortada bir sorun var demektir. Şunu unutmamak gerekir ki kişi yavaş yavaş çalışmaya başlarsa çalınamayacak bir şey yoktur.

* Sweep Picking yapan bir çok kişi telleri susturmayı unutur veya başaramaz. Sweep Picking yapan kişi arpejdeki her notanın ayrı ayrı duyulmasını ister. O notalar haricindeki diğer tüm notaların susturulması gerekmektedir. Bu kirli tonda çalarken seslerin temiz duyulmasını sağlayacak tek yöntemdir. Bir çok önemli gitarist penayı tuttuğu eliyle susturma hareketini yapar. Aynı zamanda bir telden diğerine geçerken sol el parmağınızın ucunu telleri susturmak için kullanabilirsiniz. Aksi halde duyulan şey bir akordan farkı olmayacaktır.

* Yaptığınız susturma hareketinin ne kadar başarılı olduğunu görmek için çaldığınızı kaydedip dinlemeniz ve bir bilene dinletmeniz yararlı olacaktır.

* Notalara teker teker basmak gerekir. Doğal olarak tellere de teker teker vurmak gerekir. Örneğin aşağı doğru inerken her nota teker teker duyulmalıdır. Hiç bir nota üstüste binmemeli ve akor çalar gibi duyulmamalıdır.

* Sadece standart kalıplar kullanılmamalı ve bu tekniğin yaratıcı potansiyeli gözardı edilmemelidir.

Bir çok gitarist kendini klasikleşmiş kalıpların içine hapsediyor. Genelde Majör, Minör ve Diminished arpejler kullanılıyor.
Yedili akorları kullanmak, Arpejlere Tapping’ler eklemek ve akorları, armoniyi iyi bilmek gitariste yaratıcılık konusunda yardımcı olur. Bunları bildiğinizde internetten Sweep Picking kalıpları aramak yerine kendiniz istediğiniz akorları kullanarak Sweep Picking ‘i istediğiniz kalıba sokabilirsiniz.