Selim Isık Röportajı Ara05

Etiketler

Benzer Yazılar

Paylas

Selim Isık Röportajı

12474_10151381452012507_37105374_n

– Gitar ile tanışmanız hangi yıllara rastlar, gitar çalmak planladığınız bir şey miydi?

S.I. : Tam hatırlayamıyorum çok oldu. 🙂 Ciddi olarak gitarla ilgilenmeye başlamam 90’lı yılların başından itibarendir. Özellikle Metallica One şarkısı gitar aşkımı iyice körüklemiştir.

 

– Türk gitar dünyası için özellikle gitar eğitiminde iz bırakan bir isimsiniz, bu eğitim videolarını çekme fikri ne zaman nasıl oluştu?

S.I. : Zamanında kaynak ararken çok büyük sıkıntılar çekerdik, bizim çektiğimiz bu zorlukları gençlerimiz çekmesin diye hazırladım bu videoları. Tasarlamadığım şeylerde oldu tabi. Ben bu videoları gitara başlayan insanlar izlesin diye hazırlamıştım ama sadece bu videolar var diye gitara başlayanlarda oldu ve oluyor. Bu ayrıca gurur verici.

 

 – 2004 yılının sonuna doğru hazırlamış olduğunuz 10 şarkıdan oluşan “Yazgı” albümünüzün hiçbir zaman piyasaya çıkmamış olmasının sebebi nedir?

S.I. : Evde çok yetersiz şartlarda kaydettim o demo albümü ardından askere gittim aradan geçen 2 yıl ve peşinden gelen hayata adapte olma süreci ile o albüm eskimiş oldu. Ama ileriki zamanlarda bir daha kaydedip yayınlayabilirim.

 

 – Gitar kitabınızı inceledik ve çok başarılı bir içeriğe sahip, gitar eğitimi konusunda Türkçe kaynakların yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

S.I. : Müzik adına (sanat adına) Türkiye’de hiçbir şeyin yeterli olduğuna inanmıyorum.

 

 – Murat Erturgut – Süper Gitar Teknikleri metodu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

S.I. : Dikkatle inceledim, büyük emek verilmiş. Çok beğendim. Günümüzde görsel medya çok önemli bu kitap videolarla desteklenirse etkisi çok daha büyük olacaktır. Ben kendi adıma gitar adına her çalışmaya elimden gelen desteği her zaman verdim ve vereceğim.

 

– Örnek aldığınız, size ilham veren ve genç gitaristlere önerebileceğiniz müzisyenler kimler?

S.I. : Günümüz dünyasında her şeye ulaşmak çok kolay, belkide artık başka gitaristleri çok fazla dinlemek yerine kendi tarzımızı ve tekniğimizi geliştirmenin zamanı gelmiştir. Dünyada çok fazla birbirinin aynısı gitaristlerin yetiştiğini görüyorum. Eski keskin farklar yok artık. Örneğin Santana ile Blackmore arasındaki fark Hendrix ile Meola arasındaki keskin çizgi artık yok. Bence müzik günümüzde iyice kalabalıklaştı ve tatsızlaştı. Belli teknikleri standart cover çalışma dönemlerini atlattıktan sonra kendi dünyamıza dönmemiz gerekiyor bence.

 

 

– Melek İrdem ile yollarınız nasıl kesişti?

S.I. : Aynı semtin müzisyenleriyiz ( Pendik) Bir gün bir işe gittiğimde karşılaştık o gün bu gündür birlikteyiz.

 

– Kedilere özel bir ilginiz var, özel hayatında nelerden hoşlanır Selim Işık, hobileri nelerdir?

S.I. : Kediler can’dır. 🙂  Bütün canlıları seviyorum ama kedilere özel zaafım var. Fırsat buldukça sinemaya gidiyorum, bisiklet sürüyorum. Pek hobim yok işkoliğim.

64468_10151380440202507_2082901390_n

 

– Gitaristlere önerebileceğiniz bir çalışma programı var mı? Gerçekten gitarda başarılı olmak isteyen gitaristler ne tarz çalışmalar yapmalı?

S.I. :Kitabımda bolca bahsettiğim şeyler var. Ne çalışmalarından daha çok nasıl çalışmaları önemli bence. En önemli şey ne tarz bir müzik yapmak istediklerine emin olmalarıdır. Buna karar verdikleri an ne tarz gitar, ne tarz amfi kullanacakları hangi tekniklere ağırlık verecekleri belli olur. Disiplinli olsunlar, sürekli tekrar ve metronomla çalışmak çok önemli ve en önemli şeylerden biri bastıkları notaları söylemeleri. Bu şekilde müzik teorisini öğrenebilirler.

 

 

    Sizinle röportaj yapma isteğimizi geri çevirmeyip bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

 Bana bu değeri vermenizden onur duydum. Herkese sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.