Rock’n Roll Müziğin Karakteristik Özellikleri

Sadece Gitar ailesi olarak bugün sizler için Rock’n Roll Müziğin Karakteristik Özellikleri konusunu ele alacağız.. Rock’n Roll müzik dünyanın dört bir yanından pek çok dinleyici olan, pek çok başarılı ismin eserler ürettiği ve en bilinen müzik türlerinden biridir. Peki hiç rock’n roll müziğin karakteristik özelliklerini merak ettiniz mi?

Eğer cevabınız evet ise, ya da zaten rock’n roll müzik dinliyor ve dinlediğiniz müziğin teorisine dair daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için rock’n roll müziğin belirli karakteristik özelliklerine kısaca göz atacağız. 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.

Rock’n Roll Nedir       

Rock ‘n’ roll, ritim ve blues (R&B), caz ve country müzik unsurlarını elektrikli enstrümanların eklenmesiyle birleştiren popüler bir müzik türüdür.

Başlangıçta gençlik isyanı ve transgresyon ile ilişkilendirilen tür, enerjik performanslar, akılda kalıcı melodiler ve çoğu zaman anlayışlı, toplumsal konuları ele alan sözlerle bilinir.

Rock’n Roll Müziğin Karakteristik Özellikleri   

Rock’n roll müziği, birçok alt türünde değişen özelliklere sahip, oldukça eklektik bir türdür ancak birkaç tüm bu alt türler arasında tutarlı birkaç özellik de vardır.

Bu özelliklerden ilki hiç kuşkusuz tüm alt türlerin de içinde olduğu bir enerji durumudur. Big band ve show-tune standartları gibi daha önceki popüler müzik biçimleriyle karşılaştırıldığında, rock’n roll müziği itici enerji sunar. Sonuç olarak, erken rock ‘n’ roll gençlere yoğun bir şekilde hitap etmesinin sebebi de hiç kuşkusuz bu enerjidir.

Bazı rock klasikleri 3/4 ve 12/8 gibi üçlü ölçülerde kaleme alınmış olsa da, çoğu rock müziği 4/4 zaman imzasıyla yazılmıştır. Rock’n roll tempoları büyük ölçüde değişir, ancak birçok rockçı dakikada 100 ila 140 vuruş aralığını tercih eder.

Bununla birlikte çoğu rock’n roll grubu bir elektro gitar, elektrik bas ve bateri seti etrafında kurulur. Bazı grupların klavyecileri vardır ve birçok rock gitaristi akustik gitarla da şarkılara eşlik eder, ancak grubun çekirdeği elektronik bir gitar ve bas üzerinde olma eğilimindedir. Virtüöz rock müzisyenleri arasında gitarist Jimi Hendrix, davulcu Neal Peart, basçı John Entwistle ve klavyeci Keith Emerson yer alır ve bu türün karakteristik enstrüman seçimlerinin en iyi örnekleridir.

Blues, country, folk, big band ve ondan önceki swing müziği ile karşılaştırıldığında, rock müziği çok çeşitli lirik içeriğe izin verir. Bob Dylan, Joni Mitchell, Leonard Cohen, Morrissey ve Jeff Tweedy de dahil olmak üzere bazı rockçılar, en az enstrümental altyapı kadar iyi şiirlerle bu türe yön veren isimler arasında oldular.