Etiketler

Benzer Yazılar

Paylas

Reggae

imagesReggae, Jamaica kökenli bir müzik türüdür. Jamaica usulü rock diye de bilinir. Kökenleri ska/rocksteady, calypso, rock’n roll hatta blues ve rhythm’e dayanır. Reggae, genel itibari ile ragga, ska, dub gibi Jamaica’ya has müzik türlerinin tamamını tanımlamak için kullanılır. 1960’lı yıllarda Jamaica’da rocksteady ve ska türlerinden ilham alarak doğmuştur. Temposu bu türlere göre daha yavaştır. Yoksulluk, barış, inanç, eşitsizlikler ve aşk gibi temalar içerir.

Reggae müzik türünde baslar çok önemlidir. Davul/perküsyon ritimleri Afrika kökenlidir ve en ünlü olanı Nyahbinghi ritmidir. Bir başka ünlü ritim ise one drop’dur. Davul ve bas ilişkisi oldukça ritmiktir ve her temel davul ritmi için bir ad vardır. Örneğin; rubadub, foundation, warrior, stepper, two step veya rockers şeklinde.

1960’lı yılların bitiminde ska/rocksteady yapmakta olan Toots and the Maytals’ın “Do The Reggay” adlı parçası ilk reggae parçası kabul edilir. Reggae, 1970’li yıllardan itibaren dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Bu müzik türünün dünya çapında tanınmasını sağlayan isim ise efsanevi sanatçı Bob Marley’dir. Bu müzik türünün birçok insan tarafından sıkıcı olarak nitelendirilmesinden sonra Bob Marley: “Eğer ritmi anlar ve reggae’yi dinlemeyi öğrenirseniz bunun dünyanın en güzel müziği olduğunu anlarsınız” demiştir.

indir

Reggae, 1970’li yıllarda analog imkânlar ile yapılan bir müzik türü olmasına rağmen 1980’li yılların ortalarından itibaren teknojiinin gelişimi ile doğru orantılı bir şekilde dijital sound’a doğru ilerlemiştir. 1990’larda ise kaliteli reggae/dub prodüksiyonu İngiltere’ye kaymıştır. 2000’li yıllarda Jamaica’da çok fazla olmasa da oldschool yapımlar devam etmiş fakat sound dancehall/ragga’ya dönmüştür.

Daha sonra Shaggy gibi isimler dancehall/ragga tarzı çalışmalar yaparak Jamaica’nın tekrar popüler olmasını sağladılar. Özellikle son yıllarda Kevin Lyttle, Sen Paul, Kid Kurup gibi isimlerin dancehall/ragga tarzının tanınmasında büyük rolleri vardır.

Reggae müzik tarzının son yıllarda popüler olan dancehall/ragga tarzı ile alakası yoktur. Bugün Jamaica’da maalesef roots reggae prodüksiyonu yapan isimler çıkmamaktadır.