Etiketler

Benzer Yazılar

Paylas

Progressive Rock

Prog-rock-Jiro-Bevis-006Prog rock ya da prog olarak bilinen progressive rock, United Kingdom (Birleşik Krallık) kökenli bir rock müzik alt türüdür. Ağırlıklı olarak Britanyalı grupların rock müzik türünü sanatsal seviyelere çekme çabalarının sonunda ortaya çıkmıştır.

Prog rock, 1960’lı yılların sonunda psychedelic rock (Psychedelic rock/psychedelic müzik, 1960’lı yıllardaki yaygın madde kullanımından etkilenerek pop kültürüne de yansımış olan müzik türüdür. Bu yıllar da en popüler dönemini yaşamıştır. The Beatles, The Doors, Pink Floyd, Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Rolling Stones, Jefferson Airplane, The Grateful Dead, The Who ve The Pierces gibi dönemin birçok popüler grubu, bu türde şarkılar yazmıştır) ’tan türedi. 1960’lı yılların sonlarında ve 1970’li yılların başlarında Germany (Almanya), France (Fransa) ve Italy (İtalya)’de gelişim göstermiştir.

Prog rock grupları standart rock veya popüler mısra-nakarat düzeni üzerine kurulmuş şarkı yapılarının ilerisine geçmiş ve rock müziğin kompozisyon ve teknik sınırlarını zorlamışlardır. Enstrümantal parçalar daha yaygındır. Sözleri olan parçalar ise soyut, kavramsal ve fantezi üzerinedir. Aranjmanlarda (düzenleme) çoğunlukla classic, jazz ve avangart (yenilikçi/deneysel) unsurlar bulunur. Prog rock grupları çoğunlukla epik hikâyeler işleyen, bütüncül söylemlerde bulunan konsept albümler yapmışlardır.

Prog rock, Pink Floyd, Genesis, King Crimson, Gentle Giant, Yes, ELP (Emerson, Lake & Palmer), Camel, Jethro Tull ve Rush gibi grupların müziği için kullanıldı ve 1970’li yılların ortalarında oldukça yaygınlaştı. Prog rock müziğinin en popüler olduğu dönem 1970’li yıllarken 1980’li yılların başında prog rock yerini neo-progressive rock (Örneğin: Marillion, neo-progressive rock türünün öncülerindendir) türüne bırakmıştır.

Prog rock’ta akustik gitar, elektro gitar, bas gitar, bateri ve klavye gibi kalıplaşmış rock enstrümanlarına ek olarak davullar, jazz ve klasik enstrümanların yanı sıra, saksafon, timpani (davul benzeri vurmalı çalgı), flüt ve keman gibi enstrümanlarda kullanılabilir.

Günümüzde ki prog rock gruplarına örnek vermek gerekirse, Dream Theater, Opeth, The Flower Kings önde gelen gruplardandır.

Konuyu bir prog rock grubu şarkısı ile sonlandıracak olursam verilebilecek pek çok iyi örnek var fakat en iyi örneklerden biri şudur:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=R0sw2CgysWY (Pink Floyd’un “Wish You Were Here” albümünde yer alan bu şarkı 9 bölümden oluşmaktadır. Şarkının Pink Floyd’un ilk gitaristi olan Syd Barrett’a ithafen yazılmış olduğu bilinir. Şarkı’nın adı olan “Shine On You Crazy Diamond”‘un birinci, üçüncü ve beşinci kelimesinin baş harfleri onun adını oluşturmaktadır.)