Etiketler

Benzer Yazılar

Paylas

Parmak Güçlendirme #001

Egzersiz Tab ve Notaları : Parmak Güçlendirme #001

Ayrıca gitar eğitimine dair çok faydalı içeriklere buradan ulaşabilirsiniz; Gitar Eğitimi İçerikleri

Günlük hayatta da çok fazla kullanılmayan, zayıf kalan iki parmak; yüzük parmak ve serçe parmak . Ve tabi en yavaş parmağımız kadar hızlıyız gitarda. Bir parmağımızın diğerlerinden daha yavaş daha güçsüz kalması diğer parmaklarımızı da etkileyeceği için her seviyeden gitaristin düzenli olarak yapması gereken 4 adet egzersiz.

Öncelikle egzersizlerde dikkat edilmesi gerekenleri sıralayalım;

1. Baş Parmak

Baş parmak, klavyenin önünde perdelere bastığımız parmaklara karşı, ters bir güç uygulayıp gitarı dengeler, asıl amacı budur, bu yüzden ne çok yüklenmek gerekir ne de klavyenin üstüne çıkartmak. Klavyenin arkasında ortada veya biraz daha altında yer alması doğru olanıdır. Çok yormamak çok kasmamak gerekir. Rahat bir şekilde, gitarın klavyesini dengede tutucak kadar güç uygulamak yeterlidir.

2. Avuç İçi

Avuç içi kesinlikle gitar klavyesinin altına yapıştırılmamalıdır. Eğer klavyeye yapışık şekilde tutarsak parmaklar rahat hareket edemeyeceği ve dik basamayacağı için hem çalımda akıcılık sağlanamayacak hem de parmakların dik basamamasına sebep olacaktır.

3. Parmaklar

Sol el parmakları kesinlikle perde demirlerinin mümkün olduğunca yanına, perde demirlerinin üzerine gelmeyecek şekilde, parmakların uç kısımlarıyla, dik olarak basılmalıdır. Parmaklar alt tellere değmemeli ve alt telleri susturmamalıdır.

4. Alternate Picking

Alternate picking en temel penamala tekniğidir diyebiliriz. Alternate pickingle ilgili ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Kısaca burada da bahsetmek gerekirse pena vuruşu yaparken önce bir üst vuruş sonrasında ise arkasından hemen bir alt vuruş gelmesidir şeklinde özetleyebiliriz. Egzersizlerin çalınışı boyunca bu vuruşlar ardı ardına sırası bozulmadan birbirini takip etmelidir.

5. Metronom

Her hangi bir müzik aletinde gelişmek için kesinlikle adım adım çalışmak gerekir, önce bebeklik döneminin hakkını vererek emeklemek, daha sonra yürümeye başlamak ve ayakta sağlam duracak kadar güçlenince koşmaya başlamak gerekir. Gerçek hayattaki bu sıra, bir müzik aletini çalmak için de geçerlidir. Öncelikle egzersizi çalabileceğimiz, en doğru ve en temiz yapabileceğimiz düşük bir hızda başlamak ve doğru yaptıkça 5er 5er arttırarak sabırla tekrar etmek gerekir. Hatta o kadar önemlidir ki, metronomsuz çalışmalarınızı boşa çalışma bile sayabilirsiniz, mümkün olduğunca pratikleriniz sırasında yanınızdan ayırmamanız gereken bir alettir kendisi. Ben metronomsuz da ritm kaçırmadan çalarım diye düşünmemek gerekir.

Bu açıklamardan sonra gelelim egzersizlere;

1. egzersizde işaret parmağı dışındaki parmakları çalıştırıyoruz, 4 parmağı çalıştırmak daha zor gibi gözükse de aksine 3 parmağı çalıştırmak daha zor, daha yorucudur, bunun sebebi ise çalarken parmaklara perdelere basmak için daha çabuk sıra gelmesidir. İşaret ve orta parmağımız belki rahatlıkla çalışabilir fakat yüzük ve serçe parmak için aynısı geçerli değildir. Bu ve diğer egzersizlerde dikkat etmemiz gereken sadece sırası gelen parmağı bir alt tele indirmek ve sırası gelmeyen parmakları oldukları yerde, alt tellere temas etmeyecek şekilde basılı tutmak. Bu egzersiz basışların daha doğru olmasını sağlayacak ve gitardaki hakimiyeti arttıracaktır.

2. egzersizde 1. egzersize sadece işaret parmağımızın eklenerek çalınışıdır, aslında ilk egzersizden biraz daha kolaydır, amacı ilk egzersizle tamamen aynıdır.

3. ve 4. egzersizde özellikle yüzük ve serçe parmaklar çalıştırılarak parmakların güçlenmesi ve daha akıcı olması amaçlanmaktadır. Tüm bu egzersizleri yaparken dinlenmeye özen göstermeliyiz, hırs yapıp dinlenmeden yapılan çalışmalar pek fazla sağlıklı olmayacak ve olumlu sonuçlar alamamamıza sebep olacaktır. Yaptığımız egzersizlerin kas belleğimize yazılmasına izin vermeliyiz. Egzersizleri bitirdikten sonra 5-6 dakikalık kısa bir ara verdikten sonra aynı egzersizi daha kolay yaptığınızı siz de farkedeceksiniz.

Egzersizlerin pdf hallerine Parmak Güçlendirme #001 tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu egzersizleri ne seviyede olursanız sık sık tekrar etmeniz gelişiminiz için çok yararlı olacaktır.