Etiketler

Benzer Yazılar

Paylas

Metal – (1) Baslangıç

Metal müzik , rock müziğin daha agresif , daha sert , enstrümanlarin biraz daha ön planda olduğu bir müzik türüdür. Her müzikte olduğu gibi kimine göre bir zaman geçirme aracı, kimine göre hayatın bir parçasıdır. Ama asla önyargılı kimselerin dediği gibi bir gürültü, anarşizm, yada şeytanin müziği değildir. Öncelikle bazı önyargıları yıkmamız gerekir. Dinleyen, seven kişi neye adıyorsa  metal odur. Bazen bir sevgili, bazen en acımasız bir düşman, bazen en kralından bir dost, bazen hayatın kendisidir. Metal kargaşanın içindeki güzelliktir.

Bildiğiniz üzere metal müziği oluşturan 3 tane ana malzeme vardır. Gitar, davul, vokal, bas gitar.  Sadece bunlar kullanılacak gibi bir kaidemiz yok. Günümüzde klavye, keman, çello, gayda ve sayamayacağımız kadar çok enstrümanı bu müziğe dahil etmiş bir çok grup var. Bir yerde okumuştum. Müziği üzerinde resim olan bir duvara benzetirsek. Vokal resimdir. Gitar duvarın boyasıdır. Bunlar bu duvara baktığımızda ilk gördüğümüz estetik unsurlardır. Davul (bateri demeyin kızıyolar) bu duvarı oluşturan tuğlalardır. Bas gitar tuğlaları düzelten parçaları birleştiren sıvadır.

    

Metal müziğin doğuşundan kısaca bahsetmek istiyorum. Kaynaklara göre 1960’larda metal müzik İngiltere ve ABD’de başladı. Blues ve Rock’n Roll türlerinden ilham alarak doğan bu yeni tür bazı insanlar tarafından günümüzde olduğu gibi tepki çekti fakat bir o kadar da sevilmeye başladı. Bana göre metal müzik tam anlamıyla Black Sabbath’ın ilk kez şeytanın notasını basmasıyla doğdu. Bu yüzden Black Sabbath’ın bende yeri ayrıdır. Black Sabbath’la birlikte o dönemde Deep Purple , Led Zeppelin de metal müziği yaratan gruplardandır. Bu gruplar geniş kitlelere ulaştılar. Metal tutkusunun temelleri atılmış oldu.

  

 

1970 lerde Judas Priest, Motörhead, Iron Maiden gibi temel gruplar heavy metal müziğin geliştirmeye koyuldular. Bu dönemde Blues baskısından uzaklaşıldı. Ve bir çok metal alt türünün  bu donemde temelleri atıldı. İleride bu türleri tek tek incelemeye çalışacağım. Yeri geldiğinde bazı söylemeyi unuttuğum yada sakladığım grupları oralarda incelemeyi düşünüyorum.

 

Buradan metal müziğe yeni gönül vermiş olan arkadaşlarım  için bir kaç önerim olacak. Metali sadece tek bir türden yada gruptan ibaret saymayın. Metal Metallica demek değildir. Yada başka bir şey. En başta önyargılarınızı yıkın. Bütün türlerin tadına bakın. Kendi zevkinize göre zaten parçalarınız şekillenecektir. Temel grupları dinlemeyi unutmayın.

Unuttuğum, yanlış hatırladığım bilgiler olmuş olabilir, affola. Bir daha ki yazılarda görüşmek üzere…

Utku Ataman