Gitarı Nasıl Deneyebiliriz? Yeni Bir Gitar Almak

Yeni bir gitar almak hepimizi heyecanlandıran bir şeydir. Yeni tonlar, yeni teller, yepyeni dokunulmamış bir gövde ve perdeler… Fakat yeni bir gitarı ilk elimize aldığımızda ya da evimize ilk teslim edildiğinde dikkat etmemiz gereken bazı detaylar da yok değildir. Bu yazımızda sizlerle birlikte “Gitarı Nasıl Deneyebiliriz? Yeni Bir Gitar Almak” sorusunu cevaplayacağız..

Yeni gitarlar büyük olasılıkla evinize gönderilir ve farklı sıcaklık ve koşullara dayanmalıdır. Gönderilmeyen gitarlar genellikle bir mağazanın içinde oturur, sürekli çalınır, dokunulur ve açığa çıkar. Neyse ki sizin için, yeni bir gitar aldığınızda ne yapacağınıza dair harika bir yazımız var.

Gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler edinmek için Buraya Tıklayın..

Gitarı Nasıl Deneyebiliriz? Yeni Bir Gitar Almak; Öncelikle Dizeleri Kontrol Etmek Gerekir

Yeni bir gitar alırken yapılması gereken ilk şeylerden biri, gitarın uyum içinde olduğundan emin olmaktır. Her dize özel bir nota için ayarlanmıştır. Çoğu zaman, gitarlar standart ayarlamaya ayarlanmıştır.Standart ayar, gitarın EADGBE’ye ayarlandığı zamandır. Daha spesifik olarak, bu, genellikle 6.dize olarak adlandırılan en kalın dizenin bir E’ye, daha sonra 5. dizenin bir A’ya ve benzerlerine ayarlandığı anlamına gelir.

Eliniz Ve Gitarın Uyumuna Dikkat Edin

Gitarınızı ayarladıktan sonra, elinizde iyi hissettiğinden emin olun. Bazen bu, bir elektro gitar ise köprü eyerlerinde bazı ayarlamalar yapmanızı gerektirir. Akustik gitarlar genellikle ayar Köprüsü eyerlerine sahip değildir, bu yüzden endişelenmeyin.

Kafes Çubuğuna Dikkat

Çoğu gitarda, gitarınızın boynunun iç kısmı boyunca uzanan bir metal çubuk olan kafes çubuğu adı verilen bir şey vardır. Gitarın boynunu ayarlamak için çubuğu saat yönünde veya saat yönünün tersine çevirirsiniz. Bazen gitarın boynu bir yay gibi kavisli olabilir ve bu da dizelerinizin daha sıkı veya gevşek hissetmesine veya her türlü vızıltıya neden olabilir. Fakat özellikle yeni başlayanlar için bu ayar biraz zor ve karışık olabilir. Bu nedenle gitarınızın ayarlarına hakim değilseniz bu konuyu bir uzmana danışmanız daha iyidir. 

Telleri İyi Kontrol Edin

Son olarak yeni aldığınız bir gitar sizin için sıfır olsa da bir süredir bekleyen ve rafta belki birkaç defa denenen bir gitardır. Bu nedenle teller aşınmış ya da paslanmış olabilir. Eğer böyle bir durum varsa gitarınızın tellerini değiştirmek ve yeni tellerle çalmaya başlamak çok daha iyidir.