Gitarda 5 Alternatif Açık Akort

Sadece Gitar ailesi olarak bugün sizler için Gitarda 5 Alternatif Açık Akort  konusunu ele alacağız.. Gitar çalarken ilk öğrenmeniz gereken şeylerden biri hiç kuşkusuz gitarın akort sistemidir. Fakat pek çok enstrümanda olduğu gibi gitar çalarken de yalnızca tek bir akort sistemi yoktur. Gitarda alternatif akort sistemleri hem çalarken daha farklı ses aralıklarına hem de daha geniş bir yaratıcılığa olanak sağlar. Peki gitarda 5 alternatif açık akort sistemini bilmek ister misiniz? 

Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için gitar çalarken kullanabileceğiniz alternatif 5 farklı akort sisteminde bahsedeceğiz.   

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Gitarda 5 Alternatif Açık Akort 

Açık Akortlar Nedir 

Alternatif açık akortlar genellikle büyük bir akorun perdelerini takip eder. Örneğin açık A, Açık D, Açık E ve Açık G gitaristler arasında özellikle popülerdir. Küçük akor açık akortları daha az yaygındır, ancak belirli rock ve halk müziği tarzlarına uyabilirler.

Büyük olasılıkla çok çeşitli kayıtlarda açık akortlar duymuşsunuzdur. Ünlü açık akort savunucuları arasında blues efsanesi Robert Johnson, Led Zeppelin’den Jimmy Page ve slayt gitar sihirbazları Bonnie Raitt ve Derek Trucks yer alıyor.

5 Alternatif Açık Akort

Alternatif açık akort denildiğinde akla ilk gelen kuşkusuz açık G akortudur. Bu ayarı kullandığınızda, gitarınızın açık tellerini çalarak çok sesli bir G majör akoru üretebilirsiniz. Açık bir G akortu elde etmek için altıncı, beşinci ve ilk dizelerinizin perdelerini standart ayarlı bir gitarda indirin. Bu durumda, altıncı dize (düşük E) bir basamağın tamamını D’ye, beşinci dize (Bir dize) bir basamağın tamamını G’ye ve ilk dize (yüksek E) bir basamağın tamamını D’ye düşürür. Net efekt, aşağıdaki gibi dizilmiş bir gitardır: D-G-D-G-B-D.

Bir diğer alternatif açık akort ise E ayarıdır. Açık E, akustik blues gitarda popüler bir ayardır. Standart ayardan oraya ulaşmak için beşinci dizginizi bir adım B’ye yükseltin, dördüncü dizginizi bir adım E’ye yükseltin ve üçüncü dizginizi yarım adım G♯’ye yükseltin. Bu, E-B-E-G♯-B-E’nin ayarlanmasını sağlar.

Açık bir D akortunda ise altıncı dizenizi D’ye, üçüncü dizenizi F♯’ye ve ilk dizenizi D’ye düşürmeyi gerektirir. Nihai ürün D-A-D-F♯-A-D’dir ve açık dizeler tıngırdadığında D majör akoru çalar. Daha fazla farklılık yaratmak isterseniz, G dizesini standart ayarlamada kullandığı perdede tutan D-A-D-G-A-D ayarı olarak bilinen şeyi de deneyebilirsiniz. D-A-D-G-A-D teknik olarak açık bir ayar değildir, ancak çok benzer bir karakter üretir.

Açık C gitar akortu ise düşük E dizesi C’ye, beşinci dize G’ye ve dördüncü dize C’ye düştükçe oldukça ağır bir ses üretir. Bununla birlikte, ikinci dize (B dizesi) C’ye yükselir. Net etki C-G-C-G-C-E şeklinde ortaya çıkar

Bir akortu açmanın standart yolu, dördüncü dizenizi C♯’ye yarım adım düşürmek (veya E’ye tam bir adım yükseltmek), üçüncü dizenizi A’ya tam bir adım yükseltmek ve ikinci dizenizi C step’ye tam bir adım yükseltmektir. Bu ayar, dizelerinize iyi bir miktar stres getirebilir, bu nedenle bazı gitaristler gitarlarını G’yi açacak şekilde ayarlayarak ve ardından enstrümanlarının ikinci perdesine bir capo yerleştirerek Açık bir A alırlar.