Gitar Cesitleri Nelerdir? Oca29

Etiketler

Benzer Yazılar

Paylas

Gitar Cesitleri Nelerdir?

Eğer gitarın sadece “akdeniz akşamları” çalınan tarzı ve bir de kliplerde görünen hoparlöre bağlanan ( sözüm ona, tabi ki amfiye bağlanıyor ) çeşidi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu yazımızda gitarın çeşitlerinden bahsedeceğim. Gitar çeşitleriyle ilgili daha da detaylı bilgi isterseniz buraya da bakabilirsiniz; Detaylı Gitar Çeşitleri

Gitar Çeşitleri

Gitar pena adında bir aparat yardımıyla ya da parmakla icra edilen telli bir enstrumandır. Gitar hem çeşitleri hemde özellikleriyle pek çok müzik türünde tercih edilen popüler enstrumanlardan biridir. Gitar çeşitleri özelliklerine ve tınılarına göre farklılık gösterir ve bu özelliklere göre farklı müzik türlerinde kullanılırlar. Gitar çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

* Klasik Gitar : Kullanım açısından en popüler gitar çeşididir. Üzerinde 6 teli bulunur. En kalın üç tel ipek üstüne sarımlanmış çelikten, alt üç tel ise naylondan üretilir. Klasik gitarda sağ elin önemi çok büyüktür, bu elin hareketlerine göre gitarda çeşitli ritm kalıpları üretilip, icra edilir.

* Akustik Gitar : Görüntü itibariyle klasik gitarla çok büyük oranda benzerlik göstermektedir. En belirgin ayrılığı ise tellerin farklılığı denilebilir. Akustik gitarda da 6 tel bulunmasına rağmen , bu gitarda en kalın 3 tel sarımlı çelik, en ince 3 tel ise düz çelikten yapılmaktadır.  Akustik gitar genellikle Caz, Blues, Rock gibi müzik türlerinde tercih edilmekte ve pena ile çalınmaktadır. Sesi  klasik gitara göre daha parlak bir ton vermektedir.

* Elektro Gitar : Bu gitar çeşidinde ses, tellerin  üzerinde bulunan manyetik aksamların titreşimi elektrik akımına çevirmesiyle oluşur. Manyetik aksam sayesinde elektrik akımına dönüşen ses amfi  adı verilen bir cihaz yardımıyla sese dönüşür. Elektro gitarda sesin elde edilebilmesi için mutlaka amfi kullanılması şarttır. Klasik gitar ve akustik gitardan farklı olarak elektro gitarın üzerinde tremolo kolu, ton ve ses ayarlarının yapılacağı tuşlar, switch gibi bölümler bulunur.

*Bas Gitar : Görüntü ve yapısal olarak elektro gitar ile birebir benzerlik göstermektedir. Bas gitar ile elektro gitar arasındaki fark, bas gitarın sesinin elektro gitardan 1 oktav daha pes olmasıdır. Bas gitarın 4-5-6-7-12 telli türleri bulunmaktadır.

*Lap Steel Gitar : Hawaii’ye özgü bir gitar çeşididir. Bu gitar çeşidinin 6-7-9 telli türleri mevcuttur. Diğer gitar türlerinde sağ el daha işlevsel olsa da bu gitar türünde sol el daha aktif olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise sol ele takılan bir metal  aparat sayesinde icra edilmesinden kaynaklanmaktadır.

*7 Telli Gitar : 7 telli gitar ile klasik gitar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bu gitar çeşidinin tek farklı klasik gitardan fazla 1 teli bulunmasıdır. Bu fazladan olan 1 tel, en kalın yada en ince ses olarak gitara eklenebilmektedir.

* 12 Telli Gitar :  En çok blues ve rock tarzı müziklerde kullanılır. Genellikle eşlik gitarıdır, solo kullanım için çok uygun bir gitar türü değildir. Gitar çalmaya yeni başlanıcak ise daha farklı bir gitar çeşidinden başlamak daha faydalı olacaktır.

* Weissenborn Gitar : Bu gitar çeşidinin 5 bin kopya olarak üretildiği bilinmektedir, aslında bir nevi lap slide gitardır.  Weissenborn gitarlardan kaç tanesi orijinal kopya, kaçı zarar görmeden ve değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiş henüz bilinmemektedir.

* Jazz Gitar : Geniş bir gövde yapısına sahip , caz müzik türünde sıkça kullanılan bir gitar çeşididir.

Ayrıca sitemizde yeni yazılar yazmaya başlayan gitar kursu izmir ve gitar kursu istanbula çok teşekkür ederiz.