Death Metal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sadece Gitar ailesi olarak bugün sizler için Death Metal Hakkında Bilmeniz Gerekenler konusunu ele alacağız.. Müzik içerisinde isyan, gürültü ve aykırılık denildiğinde ilk akla gelen türlerden biri hiç kuşkusuz Death Metal türüdür. Metal müziğin en keskin hatlara sahip olan alt türlerinden biri olan Death Metal hakkında bilmeniz gerekenler ise türün var oluş amacı ve teknik özelliklerini kapsamaktadır. 

Peki siz de bir dinleyici ya da müzisyen olarak Death Metal türüne dair daha fazla detay bilmek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Death Metal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Death Metal Nedir     

Death metal, bozuk, düşük ayarlı gitarlar, gök gürültülü perküsyon, hızlandırılmış tempolar ve gırtlaktan yapılan brutal vokalleri içeren heavy metal müziğinin bir alt türüdür. Alt türün en ayırt edici özelliklerinden biri, genellikle korkunç konulara ve transgresif imgelere hitap eden lirik içeriğidir.

Death metal aynı zamanda death-doom ve deathcore gibi bir dizi ikincil alt tür için bir şemsiye terimdir ve bunların hepsi death metal’in karanlık ve agresif tonunda varyasyonlara sahiptir. 

Death metal, black metal ve doom metal de dahil olmak üzere çeşitli metal alt türlerini tanımlayan kapsamlı bir terim olan bir metal biçimidir.

Death Metal’in Genel Özellikleri

Death metal grupları genellikle iki gitarist, bir vokalist, bir basçı ve bir davulcudan oluşur. Müzisyenler, kontrbas davullarda makineli tüfek hızında çalınan onaltılı nota figürü olan düşük ayarlı, çarpık ve distort edilmiş vuruşlarıyla tanımlanan bir sesi her zaman üretirler. Zaman imzaları ve tempo genellikle uyarı olmadan değişir, saldırganlık ve tehdit duygusu yaratır.

Death growls olarak bilinen death metal’in kükreyen, hırıltılı vokal tarzı, alt türün önemli bir özelliğidir. Ölüm hırıltısını üretmek için akciğer gücü ve güçlü bir diyafram gereklidir. Bu, gırtlak homurdanmasından, kulak delici çığlıklara kadar ton ve güç bakımından değişebilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, çoğu death metal şarkısının lirik odağı, korkunç ve rahatsız edici terimlerle detaylandırılan bir kişinin ölümüdür. Din, putperestlik ve okültizm gibi şiddet suçları, Şeytani fenomenler ve akıl hastalıkları da işlenen konular arasındadır. Tabi ki bazı death metal şarkıları, felsefe ve bilim kurgu da dahil olmak üzere daha az transgresif konuları da barındırabilir.