Country Blues Müzik Hakkında Merak Edilenler

Sadece Gitar ailesi olarak bugün sizler için Country Blues Müzik Hakkında Merak Edilenler konusunu ele alacağız.. Müzik, her türüyle geniş kitlere hitap eden, merak uyandıran bir sanat dalıdır. İnsanlar dinlediği müziğe dair farklı bilgileri öğrenmekten keyif alır ve daha çok araştırırlar. Örneğin bir blues meraklısı Country Blues müzik hakkında merak edilenleri araştırabilir. 

Peki siz de Country Müzik dinleyen ve bu konuda farklı bilgileri merak eden biri misiniz? O halde bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için Country Blues hakkında bilmeniz gerekenleri kısaca sıraladık. 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Country Blues Müzik Nedir?      

Country Blues, yirminci yüzyılın başlarında kırsal Amerika’da, özellikle Mississippi bölgesinde gelişen bir blues müziği tarzıdır. Folk blues olarak da adlandırılan, genellikle akustik gitarda kendilerine eşlik edilen bir müzik türüdür.

Deep South ve Teksas’ta bulunan Country Blues sanatçıları, onlarca yıl sonra kentsel blues müzisyenleri ve sonunda rock ve R & B için temel oluşturmuştur.

Country Blues’un Gelişimi 

Country blues, 1900’lerin başında ortaya çıkmasından bu yana özel bir izleyici kitlesine hitap etti. Country blues’un müzikal kökleri, Amerikan Güneyinin tarlalarında çalışan köleleştirilmiş Siyahi müzisyenlere kadar uzanır. Şarkı söylemenin muhtemelen Batı Afrika’dan gelen halk müziğinde kendi kökleri vardı.

Country Blues müziğinin en eski kaydı, 1900’lerin başlarında Memphis ve New Orleans arasındaki Mississippi bölgesinden gelir. Blues müziği, günümüzün hakim blues tarzına benzer 12 barlık bir biçimde şarkı söyleyen akustik gitaristler tarafından çalınır. Armonika ise bu müziğe eşlik eden en bilinen enstrümanlardan biridir.

Country blues müziği Mississippi ile sınırlı kalmadı tabi ki. Sonny Terry, Brownie McGhee, Blind Willie McTell ve Blind Boy Fuller yirminci yüzyılın başlarında blues müziğine damgasını vurdular. Piedmont blues adı verilen bölgesel bir tarz, kentsel blues ve cazın adım piyano sesini taklit eden hassas gitar parmak vuruşlarını içeriyordu. Teksas’ta Blind Lemon Jefferson, Lightnin ‘Hopkins ve Robert Johnson (Mississippi’de doğdu) blues türüne müzikal virtüözlük getirdi.

Yirminci yüzyıl ilerledikçe blues müzisyenleri şehirlere göç etmeye başladılar. Arkansas kırsalında country blues çalan Big Bill Broonzy, sonunda Chicago’da bir şehir sanatçısı olarak adını duyurdu. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında, B.B. King, Howlin ‘Wolf ve Buddy Guy gibi müzisyenler blues listelerine hükmetti. 

Country Blues’un Özellikleri

Klasik özelliklerin başında gelen öge şuydu ki, çoğu Country Blues sanatçısı akustik gitarda kendilerine eşlik ederek solo performans sergiledi. Mississippi Deltası ve çevresi, Blues’un ilk günlerinde dijital teknolojiden yararlanamadı. Bu nedenle, Country Blues müziği sadece akustik enstrümanlarda çalındı 1940’larda elektro gitarlar ve amplifikatörler devreye girdikten sonra bile bu durum çok değişiklik göstermedi.

Bununla birlikte günümüzde yaygın olan 12-bar ve 16-bar blues formları Country Blues’un ilk günlerinde de popülerdi.