Etiketler

Benzer Yazılar

Paylas

Bend

Nedir?

Teli çekerek sesi yarım, 1 veya daha fazla ses kaydırma tekniğidir. Bu teknik iyi kullanıldığında, ileri götürülecek nota değeri ile profesyonelce oynamak, milimetrik nota kaymaları sağlayarak ilginç tınılar yakalamak mümkündür. Gitar teknikleri içerisinde en yerleşmiş olanlardandır.

Nasıl Yapılır?

Her hangi bir notaya basıp tele vurduktan sonra, notaya basılı olan parmak yukarı veya aşağı çekilerek daha tiz bir sese kadar ilerideki bir notaya ulaşılır. Kaç nota sonraya ulaşacağınız tamamen size kalmıştır. Teli ne kadar yukarı çekerseniz, o kadar ileriye, tiz bir sese ulaşırsınız.

Başlangıçta çoğu kişi bu tekniği doğru bir şekilde yapamaz. Bend ‘ i hep yanlış notaya denk getirirler. Doğru notaya denk getirmek için başta bir tuner yardımıyla çalışabilirsiniz böylelikle bend’leriniz sağlıklı şekilde gelişmiş olacaktır. Aynı çalışmayı yaparken örneğin la notasından tam ses bir bend yapıp si sesine gelmek için öncelikle si notasına basarak bu sesi aklınızda tutabilir ve sonrasında bu notaya gelene kadar la notasını bastığınız teli bükebilirsiniz .

Bend Çeşitleri:

Ani Bend:
Teli yukarı kaldırarak, daha tiz bir perdeye ulaşmaktır.

ani bend

 

 

 


Release Bend:

Teki önce bükme ve sonrasında serbest bırakma, yani başladığımız notaya dönme işlemidir.

release bend

 


 


The Reverse Bend:

Pena vurmadan önce teli bükme ve kalın sesten tiz ses doğru gitme.

the reverse bend

 

 

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Teli bükme yönü önemlidir.

* Alt üç telde yukarıya doğru, üst üç telde aşağıda doğru bend yapılabilir.

* Bend in üzerine yazılan sayılar sesin kaç ses inceleceğini gösterir.

* Bend sırasında tele yaptığınız baskıyı azaltırsanız ses azalacak ve susacaktır. Bend sırasında tele yaptığınız baskıyı azaltmamalısınız.

* Bend yaptığınızda doğru notaya ulaşıp durmanız önemlidir, yeteri kadar teli bükmezseniz doğru notaya ulaşamazsınız, fazla büktünüzde ise daha tiz bir ses ulaşırsınız.

*Daha kalın tellerde bend yapması daha zor, daha ince teller de ise daha kolaydır.

* Bend yaparken diğer parmaklarınızdan da destek almak daha rahat bend yapmanızı sağlayacaktır.