Bas Gitara Başlarken Caz Bas Mı Yoksa Precision Bas Mı Seçmeliyim?

Sadece Gitar ailesi olarak bugün sizler için Bas Gitara Başlarken Caz Bas Mı Yoksa Precision Bas Mı Seçmeliyim? konusunu ele alacağız. Bas çalmaya yeni başlayan bir öğrenci olarak karşınıza, hangi kurumda ders almalıyım, hangi sıklıkla ve hangi teknikle çalışmalıyım gibi pek çok soru çıkar. Ancak bu soruların belki de en önemlisi “Bas gitara başlarken caz bas mı yoksa precision bas mı seçmeliyim?” sorusudur. İlk bas gitarınızı almaya gittiğinizde, sonunda bu iki bas arketipine ait sayısız seçeneği gözden geçirmeniz gerekir.

Bu bas devlerinin benzersiz özellikleri nelerdir ve hangisinin ilk enstrümanınız için daha uygun olduğuna nasıl karar verebilirsiniz?

Bu yazıda, yolculuğunuza başlamak için doğru olanı seçmenize yardımcı olmak için yeni başlayanlar açısından caz ve precision bas gitarlar arasındaki temel farklılıkları inceleyeceğiz.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Caz Ve Precision Gitarların Ergonomik Farklılıkları

Bu bas gitarların her ikisi de orijinal olarak Fender tarafından tasarlandığından, tasarımlar için bir kriter oluşturan klasik bir görünümü paylaşıyorlar.

P-bass, Fender Stratocaster’dan ilham alan bir gövdeye sahiptir ve J-bass, Fender’ın Jazzmaster elektro gitarından esinlenerek ortaya çıkmıştır. J-bass’ın konturları ve aerodinamik gövdesi, P’den daha ergonomik ve hafif bir dokunuş sağlar. Ama bununla birlikte vücut şekli nedeniyle çalınabilirlik açısından iki tür arasında ciddi bir fark yoktur.

Ağırlık açısından, her ikisi de modern bas gitarların çoğunun ortalama ağırlığından nispeten daha ağırdır.

Fender’ın kataloğundaki tüm P ve J modelleri C-profil boyunlarını kullanır. P bas boynu somunda 43 mm’dir ve sürekli olarak geniş kalır. J-baslarının gövdeye yakın genişliğinde, ancak somunda 38 mm’ye kadar daralan konik boyunları vardır.

Daha küçük bir öğrenciyseniz veya küçük elleriniz varsa, J-Bass sizin için daha çalınabilir görünebilir. Bununla birlikte, bazı eğitmenler yeni başlayanların, öğrenmenin biçimlendirici aşamalarında perdeleme elini güçlendirdiği için P-basının daha geniş dize aralığından yararlandığını iddia ederler.

Kısacası, yeni basçılar tipik olarak bir P-bas’ın kullanım kolaylığı ve vücut şeklinin ve caz basının boyun profilinin tadını çıkarırlar.

Caz Ve Precision Gitarların Elektronik Farklılıkları

P-Bas mümkün olan en iddiasız elektronik sistemlerden birini taşır. Ton için bir düğme ve ses için bir düğme ile tek bir bölünmüş bobini vardır. Buna rağmen, benzersiz manyetik yerleşimi, çoğu türde harika görünen bir imza tonu verir.

Cazz bas ise, seçtiğiniz varyanta bağlı olarak iki adet tek bobinli manyetik ve 3 veya daha fazla düğmeli ekolayzır paneline sahiptir. Ek düğmeler, genişletilmiş ton spektrumuna nasıl gireceğiniz konusunda biraz bilgi birikimine ihtiyaç duyduğunuz için gitarı çalmayı ve tonu ayarlamayı nispeten karmaşık hale getirir.

Başlangıçta Hangi Tarz Bas Gitarı Seçmeliyim?

Bas öğrenmenin ilk aşamalarında, precision ve caz arasında seçim yaparken düşünmeniz gereken şey basitlik ve çok yönlülükten birini seçmektir. Bununla birlikte, ikisiyle de yanlış bir seçim yapmış olmazsınız. Bu nedenle sadece bütçeniz dahilinde en iyi seçeneği seçin.

Sadeliği ve çok yönlü kullanımı nedeniyle Precision bir bas, öğrenciler için harika bir bastır. Yeni başlayanlar, herhangi bir ton şekillendirme becerisi olmadan kolayca güvenilir bir ton elde edebilirler. Mükemmel tonu ve zengin düşük kaydı nedeniyle birçok stilde güçlü bir seçenektir. Bununla birlikte, her basçı, yeni veya deneyimli, Precision ve eşit derecede ikonik Caz basları arasında kaldığı bir noktaya gelir.

Bazı bas üreticileri geleneksel P ve J bas tasarımlarını kendi yöntemleriyle değiştirmiş veya geliştirmiştir. Ibanez SR serisi veya Yamaha’nın çeşitli modelleri hafif gövdeleri ve ergonomik tasarımlarıyla ün kazanmıştır.

Boyun pozisyonunda bölünmüş bobinli ve köprü pozisyonunda tek bobinli PJ tarzı baslar da vardır. Bu tür melez baslar tercih yapmakta zorlanan yeni başlayan bir oyuncu için de çok uygun olabilir.