Art-Rock Nedir

Sadece Gitar ailesi olarak bugün sizler için Art-Rock Nedir konusunu ele alacağız.. Müzik, bin yıllardır tüm dünya tarafından hiç kuşkusuz bir sanat olarak kabul edilir. Fakat buna rağmen neden bir alt tür kendine özenle “Art” ön sıfatını almıştır hiç düşündünüz mü? Rock müziğin bir alt türü olan Art-Rock nedir sorusu bizi bu düşünceye iten en önemli noktalardan biridir. 

Eğer siz de yeni nesil müzisyenleri müziklerini sanat olarak görmeye teşvik eden deneysel bir rock alt türü olan Art-Rock’ın ne olduğunu merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Okumaya devam edin.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Art-Rock Nedir   

Art-rock, avangard deneyler, müzikal, lirik sofistike ve titiz üretim için bilinen bir müzik tarzıdır. Art-rock albümleri genellikle bir kavram veya hikaye etrafında temalandırılır.

Art-rock, pop radyo başarısı için yalnızca ikincil bir saygıyla zanaata dikkatle odaklanır. Art-rock’ın müzik üretimindeki zanaat ve yaratıcılığa devrimci odaklanması, onu progressive rock, punk rock, post-punk, psychedelic rock, yeni dalga, indie rock, glam rock, deneysel rock ve neo-klasik müzik gibi diğer birçok türle aynı hizaya getirir.

Ünlü Art-Rock sanatçıları arasında The Velvet Underground & Nico, Jethro Tull, Pink Floyd, The Moody Blues ve Emerson Lake & Palmer sayılabilir.

Art-Rock Ve Progresif Rock’ın Farkı Nedir

Art-rock ve progressive rock türlerinin her ikisi de konsept odaklı şarkı sözlerini, deneyleri ve müzikal virtüözlüğü paylaşıyor. Aynı zamanda ortaya çıktılar ve genellikle birbirleriyle karıştırılıyorlar.

Bununla birlikte, art-rock daha avangard ve deneysel olarak kabul edilir. Progressive rock (veya prog rock) klasik müzik bestelerine ve sözlerine daha yakındır.

Art-Rock Müziğin Özellikleri Nelerdir

Birçok Art-rock grubu, konsept albümleri birleşik bir anlatı veya mesajla benimsemiştir. Bu tür kayıtlar arasında Ziggy Stardust’un The Rise and Fall’u ve David Bowie’nin Spiders From Mars’ı, Genesis’in The Lamb Lies Down on Broadway’ı, Who tarafından ortaya çıkan Quadrophenia, Pink Floyd’un The Wall’u ve Brian Eno’nun Ambient serisi yer alıyor.

Bununla birlikte Art-rock müzisyenleri genellikle yeni enstrüman teknolojisini de kullanırlar. Virtüöz klavyeci Keith Emerson piyano ve org ustasıydı, aynı zamanda synthesizerslarla da deneyler yaptı. Alman grubu Kraftwerk, Krautrock alt türü ile eşanlamlı hale gelen synthesizers kullanımını tek başına bir sanat olarak gördü.

Birçok Art-rock grubu için canlı gösteri, genel sanatsal görünümlerinin önemli bir unsuruydu. Roxy Music, David Bowie ve Peter Gabriel dönemi Genesis gibi sanatçılar kostümleri sahne şovlarının önemli bir parçası haline getirdi. Şarkıcı / gitarist David Byrne’ın yönetiminde Talking Heads, bir rock konserinin postmodern bir yapı sökümü olan Stop Making Sense adlı bir konser videosu çekti. Byrne’ın müzikle görsellerin sentezi solo kariyerine katıldı.